background

O XingYi

Co je to Xing yi quan

Xin yi liu he quan, který se populárně nazývá i Xin yi quan, znamená "šest sladění srdce a vůle". V současnosti se často používá i název Xing yi quan, což znamená "šest sladění formy a vůle". V Číně je značné rozšířený.

Na počátku vzniku této školy stojí generál Yue Fei, zakladatel nynější podoby Xin yi, který se základům tohoto stylu naučil u legendárního mistra Zhou Tonga a od něhož přecházela tradice po slavných jménech:




Čínské bojové styly se všeobecně dělí na dvě velké skupiny, a to na vnitřní školy (nei jia) a vnější školy (wai jia). Součástí výcviku vnitřních škol jsou i praktiky qi gong což je starobylé čínské umění ovládání vnitřní energie.

K vnitřním školám patří především Xin yi quan, Ba gua zhang a Tai ji quan. Xin yi liu he quan tedy patří k vnitřním školám. Je bojovým uměním, ve kterém se spojuje pohyb s klidem, což znamená, že venku jsou tělesné pohyby tvrdé a pevné, ale přitom uvnitř je dýchaní přirozené a samovolné. Tento bojový styl stojí na principech yin a yang, wu xing (pěti prvků) a jejich vzájemného rození a překonávaní. Těchto pět prvků je:

  1. kov - jin,
  2. voda - shui,
  3. dřevo - mu,
  4. oheň - huo a
  5. země - tu

a reprezentuje je pět způsobů úderu:

  1. sekový - pi,
  2. provrtávací - zuan
  3. nárazový - beng
  4. petardový - pao
  5. horizontální - heng

které se cvičí v sestavě Wu xing quan (box pěti prvků).

Dále styl obsahuje tzv. dvanáct zvířecích forem:

  1. Opice - Hou xing
  2. Tygr - Hu xing
  3. Drak - Long xing
  4. Kůň - Ma xing
  5. Had - She xing
  6. Kohout - Ji xing
  7. Vlaštovka - Yan xing
  8. Krahujec - Yao xing
  9. Pštros - Tuo xing
  10. Aligátor - Tai xing
  11. Orel - Ying xing
  12. Medvěd - Xiong xing

Po dosáhnutí určitě úrovně v cvičeni se tvrdé a měkké formy vzájemně doplňují, existence formy a vědomé vnímaní stylu se mění na neexistenci formy (automatické provádění stylu), kdy cvičenec dosahuje stavu, ve kterém je forma bez formy, vůle bez vůle, přirozená koordinace dechu a kde se všechno děje samo od sebe. Tzv. šest sladění v názvu tohoto stylu znamená sladění:

  • ramen s boky - jian yu kua he
  • loktů s koleny - zhou yu xi he
  • rukou s nohama - shou yu zu he
  • srdce (mysli) s vůlí (pozornosti) - xin yu yi he
  • vůli s qi - yi yu qi he
  • qi se silou - qi yu li he

Pohyby celého těla mají být sladěny do jednoho celku a sila postupuje od nohou ke kolenům, bokům, zádům, ramenům a loktům a v daném okamžiku je síla soustředěná v celém těle. V bojovém umění Xin yi liu he quan je požadavek: "tři srdce musí být prázdná".

Tato tři srdce znamenají:

  1. srdce temene - tou ding xin
  2. srdce rukou (dlaní) - shou xin a
  3. srdce nohou (chodidel) - zu xin.

Prázdnota srdce temene ukazuje na to,že v hlavě nesmí být žádné rušivé a zmatené myšlenky, je potřebné koncentrovat všechnu pozornost a hledět upřené na protivníka. Prázdnota srdce rukou a nohou (tj. dlaní a chodidel) znamená, že svalstvo dlaní a chodidel musí být stáhnuté směrem dozadu, prsty nohou se zatínají do země a prsty rukou jsou napružené. Upřené pozorování protivníka se nazývá "jedovatý pohled" (yan yao du).

V Xin yi se též využívají tradiční zbraně čínského Wu shu. Jsou to:

  • dlouhá tyč - gun,
  • krátká xin yi tyč - xin yi gun,
  • meč - jian,
  • šavle - dao,
  • kopí - qiang a
  • dvojité kopí - shuang qiang
  • malovací štětce s kroužky které se navlékají na prsty- gui xin bi.

Obecně se ovšem využívají i další zbraně podle krajových zvyklostí (například i jelení parůžky dlouhý meč atd.). Dá se říci, že v Xin yi lze použít každou zbraň.

Při nácviku Xin yi quan se postupuje od jednoduchého k složitému a síla se přidává až postupem času, tedy není nutné cvičit hned naplno, protože by mohlo dojít k poranění svalstva nebo kloubů. Dýchání má být přirozené a nenásilné, aby nedošlo k zahrazení energie qi v hrudi a tím k tlaku a dušnosti. Při cvičení nesmíme být hladoví ani přejedení, nebo» by to mohlo mít nepříznivé následky pro játra a žaludek. Pokud se ovšem Xin yi praktikuje správně, má pozitivní vliv na zdraví a zaručuje dlouhověkost. Důkazem toho budiž velmistr Wang Ji Wu, který se dožil 102 let a nebo velmistr shi yie Zhang Bao yang který se dožil 95 let (narozen 1922). V Číně se říká: mnoho lidí cvičí mnoho stylů ale kdo cvičí Xin yi, ten nepotřebuje cvičit nic jiného. Toto je ve stručnosti výklad o stylu kung fu - Xin yi liu he quan.

Tréningový program podle velmistra Wang Ji Wu



Jedná se o kompletní systém pro zdraví a sebeobranu.

Tento systém obsahuje jak qi gong (čchi-kung) a meditační praktiky, tak i mnoho forem sólových, forem ve dvojici, forem ze zbraněmi a silových cvičení. Tento systém v pokročilém stadiu obsahuje také studium čínské tradiční medicíny a napravování kostí a kloubů.

Tréning nových studentů Xin yi začíná nejprve souborem šestnácti cvičení na "vystavění těla", takzvaným Shi liu shi, který slouží k osvojení základního gong fu (dovednosti), li (síly) a qi (vnitřní síly). Toto je základní příprava studenta Xin yi.

Po osvojení těchto cvičení se přistupuje k tréningu postojové techniky San ti shi (trojitého postoje).

San ti shi v provedení velmistra Wanga
San ti shi velmistra Wanga

Tento postoj slouží ke spojení li (síly) a qi (vnitřní síly) v jedno a trojitý postoj znamená: ruce, tělo a nohy v jedné harmonii. San ti shi je nutné praktikovat denně a co nejdelší čas.

Dále se přistupuje ke cvičení pěti elementů Xin yi, takzvaný Wu xing quan (box pěti prvků) který obsahuje

  1. Pi quan
  2. Zuan quan
  3. Beng quan
  4. Pao quan
  5. Heng quan který se provádí ve dvou variantách Shun bu heng quan a Ao bu heng quan
Pao quan v provedení velmistra Wanga

Pao Quan v provedení velmistra Wanga

Pro procvičení těchto pěti elementů v praxi se přistupuje ke cvičení tří forem ve dvojici. Jsou to:

  1. Wu hua pao (pět květinových petard),
  2. Wu xing pao (výbuch pěti prvků),
  3. Wu xing sheng ke quan (zrození a destrukce pěti elementů).

Pro další procvičení pěti elementů se dále cvičí kombinované formy: Wu xin he yi (pět prvků spojených v jeden) a Jin tui lian huan quan (spojená pokračující a ustupující pěst). Dále se cvičí také specielní forma Ji xing si ba (kohoutí forma přes čtyři). Po procvičení této formy je na řadě další forma ve dvojici - Wu shou (Pět rukou).

Po vybudování základů gong fu pomocí předešlých forem nastává čas pro cvičení forem dvanácti zvířat (Shi er xing quan). Dále následují formy:

  • Wu xing pao qui (Výbušná pěst pěti elementů) cvičená ve dvojici,
  • Chu dong ru dong (Vstup a východ z jeskyně) cvičená sólivě,
  • Shi er hong chui (Dvanáct rudých kladiv)
  • Za shi chui (Míchaná forma)
  • Jin gang ba shi (Osm forem Buddhových bojovníků)
  • Long xing ba shi (Osm forem draka)
  • Shi er lian quan (Dvanáct spojených pěstí)

a dvě další formy cvičené ve dvojici: Jiu tao huan (devět spojení) a An shen pao (výbuch pevného těla).
Po zvládnutí těchto pěstních forem se v Xin yi studují formy zbraní, které se taktéž cvičí sólově i ve dvojicích.
 

Toto je kompletní systém cvičení velmistra Wanga.